Novinky
Pletenec ramenní – CARs
Ihned po krční páteři můžeme přejít na pletenec ramenní, což není zrovna malá oblast, která zahrnuje několik 👉 svalových skupin, mezi které řadíme (prsní svaly, svalstvo šíje, trapézové svaly, svaly v okolí lopatek a další.)
Z výčtu je tak zřejmé 👀, že se jedná o problematickou oblast zasluhující si dostatečnou péči například pomocí Tenzní mobility.
CARs budou v tomto případě vypadat následovně ⏩ : cílem cvičení je postupně rozšiřovat zónu pohybu, ve které je náš pohyb bez bolesti a volně proveditelný.
Tedy snažíme se o 4 základní pohyby (elevace, retrakce, deprese a protrakce), chcete-li jinými slovy (pohyb nahoru-dozadu-dolů-dopředu).
Výsledný efekt 🎯 především ovlivní postavení ramen a lopatek, které jsou klíčové pro nastavení pletence ramenního i celého zbytku horní části trupu.
Krční páteř – CARs
První příspěvek bude zacílen výhradně na krční páteř a konkrétně na techniku známou v českém překladu jako úplnou kloubní rotaci kloubů (z angličtiny 🇺🇸CARs: Controlled Articular Rotations).
Více informací o CARs 🚗 si přečtěte v mém článku.
kulturistika.ronnie.cz/c-35479-tenzni-mobilita-klicova-ale-chybejici-slozka-ve-vasem-treninku.html
Krční páteř je obecně extrémně⚠️ namáhanou oblastí a téměř každý někdy zažil její bolest.
Nemluvě o tom, co dokáže napáchat migréna nebo tenzní bolest hlavy.
Proto jsou CARs velice užitečným nástrojem pro obnovení rozsahu pohybu a celý pohyb vypadá následovně:
Ve stoji nebo kleku ideálně sevřete ruce v pěst ✊ či ještě lépe tenisové míčky🥎. Mezi stehny si ideálně umístěte yoga box a pánev nastavete do neutrálního postavení.
Začněte 🟢 pohybem hlavy k hrudníku (flexe) a poté rotujte na levou či pravou stranu až se dostatenete do záklonu (extenze).
Postupně můžete zvětšovat rozsah pohybu a vyhledávat místa, která jsou více tuhá tzv. „sticky zones“ 🚫 o nichž si řekneme více v některém z dalších příspěvků.
[KAATSU CYKLUS]
KAATSU cyklus je přednastavený program, který pracuje na bázi komprese a dekomprese tlaku. Jednoduše řečeno, můžeme hovořit o stahování a roztahování KAATSU Air Bands (neoprenových manžet).
V praxi pak jeden KAATSU cyklus vypadá následovně:
Po zapnutí KATTSU Cycle 2.0 a nastavení vybraného cyklu (Low, Medium, High) bude probíhat komprese manžet po dobu 30-ti vteřin následovaná 5-ti vteřinovou dekompresí.
Tento postup se zopakuje 8 x a poté se jednotka automaticky zastaví.
Takto tedy vypadá jeden KAATSU cyklus. Ideálně je k optimálním účinkům volit 3–5 cyklů za sebou v kontextu našeho aktuálního cíle.
KAATSU cyklus se skvěle hodí jako příprava organismu na trénink (warm-up), kdy několik cyklů volíme před tréninkem nebo naopak ihned po náročném tréninku, kdy naopak pomůžeme organismu s odplavením nahromaděných odpadních látek vznikajících po cvičení.
Své místo má i v rehabilitaci po zraněních a úrazech. Mnohými odborníky i dlouholetými veděckými studiemi je KAATSU cyklus doporučován použít již v období 3 dnů po operačním zákroku. Samozřejmě záleží na aktuálním stavu a doporučeních.
Příště si řekneme více o KAATSU tréninkovém módu tzv. KAATSU TRAINING.
youtu.be/UROujj4XEAE
KAATSU - představení KAATSU cyklu
KAATSU cyklus je přednastavený program, který pracuje na bázi komprese a dekomprese tlaku. Jednoduše řečeno, můžeme hovořit o stahování a roztahování KAATSU ...
[Tenzní mobilita - FRC, Kinstretch]
V následujících #️⃣9️⃣ týdnech vám budu postupně představovat koncept cvičení, který já nazývám „Tenzní mobilitou“ a v originálním znění jej můžete nalézt pod názvem FRC nebo Kinstretch.
Celý systém cvičení se dokonale hodí především pro:
✅naučení se, jak kontrolovat koncový rozsah pohybu
✅pochopení, že rozsah pohybu lze zlepšit i jinak než pouhým protahováním
✅vyzkoušení si, jak nevinně vypadající pohyby dokáží potrápit i zkušené sportovce
✅zlepšení výkonnosti bez nutnosti navštěvovat fitness centra
✅rehabilitaci po zranění
✅eliminaci všech typů zranění
A mnoho dalšího⏩... pro více informací navštivte příspěvek na webu⬇️
vojtechmeier.cz/tenzni-mobilita-frc-kinstretch/
MCS Test 2 – testování motorické kontroly horní poloviny těla
Druhý z testů bude v logické návaznosti testovat horní polovinu těla v pozici připomínající klik👉.
Co je důležité podotknout❗ a nebylo tak učiněno v minulém příspěvku je to, že cílem testu není se pouze dostat do krajního rozsahu pohybu, ale také se stejným způsobem vrátit 🔙 do výchozí pozice.
Tímto testem efektivně zjistíme možnosti, a naopak i limity našeho trupu a paží, respektive jejich vzájemné souhry 🤝.
Po absolvování všech devíti testů (7+2) má FMS™ specialista udělán dostačující obrázek o tom, jak na tom vaše tělo je v základních pohybových vzorech.
Dalším postupem ⏭ by měly být již konkrétní testy na jednotlivé segmenty těla s cílem “vypátrat” 🔎 viníka dysbalance či bolesti.
Teprve až na samotném konci testování je vhodné řešit tréninkový plán 💪spojený s korektivním cvičením.
[KAATSU – Blood Flow Restriction Training]
V tomto příspěvku by se s vámi velice rád podělil o informace týkající se u nás v České republice ojedinělé techniky cvičení, kterou je KAATSU trénink.
KAATSU můžeme volně přeložit jako dodatečný tlak (KA – dodatečný, ATSU – tlak).
Systém cvičení byl vynalezen v Japonsku už v roce 1966 a postupem času se rozšířil celosvětově. Zhruba v posledních 5 letech proniká i do Evropy, bohužel stále ne do ČR.
V čem KAATSU spočívá?
KAATSU pracuje na principu modifikace průtoku krve vaskulárním systémem, kterého dosáhneme právě změnou tlaku díky programovatelné jednotce KAATSU CYCLE 2.0 a neoprenovým manžetám KAATSU Air Bands.
V rámci KAATSU tréninku dochází v organismu velice zjednodušeně ke stimulaci tvorby hormonů (růstový hormon a další) zajišťující lepší regeneraci, rychlejší rehabilitaci a zvýšený sportovní výkon spojený s nárůstem svalové hmoty.
KAATSU trénink je vhodný pro úplně všechny bez rozdílu věku, pohlaví, výkonnosti a cílů. Těžit z něj mohou jak vrcholoví sportovci, tak běžní návštěvníci posiloven usilující o udržení výkonnosti i v pokročilejším věku.
KAATSU se skvěle hodí jako podpora regenerace a svou roli zastane i jako rehabilitační pomocník doporučován již po 72 hodinách od operačního zákroku.
youtu.be/CwapvF6acas
KAATSU – Blood Flow Restriction Training
KAATSU můžeme volně přeložit jako dodatečný tlak (KA – dodatečný, ATSU – tlak). KAATSU pracuje na principu modifikace průtoku krve vaskulárním systémem, kter...
MCS Test #️⃣1️⃣– testování motorické kontroly dolní poloviny těla
Po sedmi hlavních testech v rámci FMS™ přichází na řadu dva “doplňkové”👋, které jsou součástí testování až v posledních letech.
MCS je zkratkou pro Motor Control Screen tedy testována je především motorická kontrola dolní a horní poloviny těla.
Jednoduše řečeno ➡️ pod motorickou kontrolou si můžeme přdstavit stabilitu, koordinaci, načasování, synergii a balanc pohybu ⚖.
Pomocí přesně daných parametrů rozsahů pohybu lze zjistit, zda má daný jedinec dostatečnou úroveň motorické kontroly vlastního těla pro vykonání složitějších pohybů – například s přidanou zátěží 🏋️♂️.
V tomto testu dostáváme “pod tlak” dolní polovinu těla a rozhodně se nejedná o jednoduchou zkoušku.
V posledním příspěvku❗ze série věnované FMS™ si přiblížíme horní polovinu těla.
FMS™ Test #️⃣7️⃣ – Rotační stabilita
Poslední test ⏮ je zároveň tím nejtěžším, jak se mi během let testování s klienty potvrdilo.
Pohybový vzor rotační stability vyžaduje precizní koordinaci a neuromuskulární přenos energie skrze celý trup🔋.
Většina z vás bude tento pohyb znát pod názvem “kočka”, který je velmi oblíbený a hojně využívaný. Nicméně zde je celá situace ztížena❗ o to, že cílem pohybu je odlehčit stejnostrannou končetinu.
Tento pohyb tak “vyzývá” především pánev k tomu, aby ve více rovinách pohybu dokázala aktivně pokrýt nároky, které pohyb vyžaduje.
Praktické využití testu je hlavně v základních vzorech lezení 🧗♀️, které mimo jiné spadají do vývoje každého z nás.
FMS™ Test #️⃣6️⃣ – Simulace kliku
Klik můžeme definovat jako základní “tlak” na horní polovinu těla a odjakživa se považuje za krále 👑 cviků na posílení vrchní části těla.
Cílem tohoto testu není vyzkoušet sílu a zda klik umíme provést, tzv. se zvedneme ze země do propnutých paží, nýbrž to, jakým způsobem 💡 se tělo zapojí (jako celek).
Sledujeme tedy svalově-reflexivní souhru pletence ramenního, středu těla, kyčlí a dolních končetin. To vše v sagitální rovině a v uzavřeném kinematickém řetezci.
Mnohdy lze pozorovat, že nejenom při klicích, začne některá z popsaných částí buďto předbíhat nebo se opožďovat.⏳
Jinými slovy, je načasování neoptimální, což v čase způsobí přetížení někde na těle (krk, bederní páteř).
Ve výsledku sice uděláme i několik desítek kliků najednou, avšak jen s minimálním 😨 benefitem pro naše tělo.
FMS™ Test #️⃣5️⃣ – Aktivní zdvih dolní končetiny
Aktivní zdvih dolní končetiny jednoznačně vypadá jako nejjednodušší test ze všech🥱. Jak už to tak bývá, zdání velice klame a naopak se pro mnohé jedná o jeden z nejtěžších testů.
Pomocí tohoto testu snadno identifikujeme 🔍 v podstatě celou biomechaniku a svalově izolovanou souhru dolních končetin a současně s tím také reflexivní zapojení středu těla.
Především se bude jednat o testování 📶 flexe v kyčelním kloubu dolní končetiny, kterou právě odlepujeme od země se současným testováním dostatečné extenze v kyčelním kloubu dolní končetiny, jež držíme na zemi.
V neposlední řadě zjišťujeme, jak se obě dolní končetiny chovají v nezatíženém a rozpojeném pohybovém vzoru.
Perfektní mobilitu a dostatečnou motorickou kontrolu dolních končetin a středu těla využíváme v rámci nesčetného množství každodenních pohybů 🚶🏃, stejně jako během cvičení ⛹♀️.