Zhodnocení celé třídenní akce
Posledním blogovým příspěvekem budu hodnotit především obsah a průběh SFL Barbell Certifikace. Samozřejmostí bude také několik obrázků (veškeré obrázky fotila profesionální fotografka, vlastní focení nebo natáčení bylo zakázáno) dokumentujících tři dny, které byly doslova přeplněny informacemi (veřte mi, že na youtube ani jiných webech takové info nenajdete).
“Rozvrh” certifikace
Pátek začínal prezentací všech účastníků mj. opravdu se jednalo o mezinárodní akci – “sešla” se snad polovina Evropy i asistenti měli různorodé složení (Kanada, Srbsko, Irsko, Itálie…). Během prezentace obdržel každý rozsáhlý manuál. Manuál je opravdovým “skvostem” a potrvá mi ještě nějaký ten pátek rozklíčovat a vstřebat veškeré informace v něm obsažené.
Po prezentaci následoval “Mobility komplex” tzn. příprava na silové testy. Silové testy nemuseli podstupovat všichni, aby nedošlo ke zbytečným zraněním a problémům. Co se týče mě, tak jsem při vstupním vážení navážil váhu 75,3 Kg, což znamenalo zaokrouhlení směrem nahoru. Na Mrtvém tahu jsem tak měl “naloženo” 152,5 kg a Benchpress 95 Kg.
Na testování dohlížel samotný Doc. Hartle spolu s ostatními instruktory. Průběh testování tak neměl žádné větší komplikace a po skončení se plynule přešlo na první ze sedmi cviků.
První cvik v pořadí byl skutečně “old school”. Myslím si, že málokdo z vás zná ZSQ (Zercher Sqaut). Zercher (zírčr) dřep je skvělý na posílení “core” – dá tělu mnohem více, než “sedy lehy” a další populární “břišní” cvičení. Oproti zadnímu i čelnímu dřepu se ZSQ lépe a jednoduššeji vysvětluje. Je tedy hned po goblet dřepu s Kettlebell vhodnou variantou jako doplněk pro Mrtvý tah i Benchpress.
ZSQ také mnohé “odpustí” myslím tím to, pokud někdo nemá dostatečnou mobilitu a tělo celkově připravené např. na zadní dřep a podobně technicky náročné cviky (ano zadní dřep je sice základní cvik s velkou činkou, ale vyžaduje připravenost).
Součástí každého cvičení byla i vzájemná korekce a neustálé opravování “chyb”. Z chyb se člověk učí a já jsem byl moc rád, když mi někdo z “týmu” řekl, co lze vylepšit či doladit. I já sám jsem pozorně sledoval ostatní a snažil se odhalit “co jen šlo”.
V odpoledních hodinách se pokračovalo výukou Čelního dřepu (FSQ). U FSQ jsme se mj. učili plně “dotahovat” kyčle. Tento neduh patří mezi velmi rozšířené. Často má zá následek bolesti v oblasti bederní páteře.
Prostor dostalo jak “Bodybuilderské” držení osy (na obrázku), tak i “Crossfitové”. Osobně jsem neměl problém s ani jednou variantou. Mnoho účástníků však zalíbení a komfort našlo v “BB” verzi. Já se jim ani nedivím – “CF” verze vyžaduje perfektní mobilitu několika částí najednou.
Páteční den byl ukončen výukou Militarypressu – striktní varianty bez pomoci nohou (odrazů apod.).
Sobota začala opět “Mobility komplexem” ovšem s jiným asistentem = tedy i jiné cviky a přístup. To mě potěšilo. Alespoň jsem tak mohl pozorovat a odnést si něco nového.
Po “rozcvičení” následovala výuka Zadní dřepu (BSQ). Záměrně se na něj dostalo až druhý den, protože spoustu detailů jsem řešili v pátek a mohli jsme se tak s větším klidem soustředit na problematiku a rozbor BSQ.
Hodně času jsme obětovali umístění osy na zádech. “Low bar pozice” nebo “High bar”? To byla otázka, která rozdělila účastníky do dvou nesmiřitelných táborů v dobrém slova smyslu. Já jsem se našel v “High bar”, ale v budoucnu určitě vyzkouším i druhou variantu.
Prostor dostal i další “zapomenutý” cvik Good Morning. Good Morning má skvělý přenos právě do zadního dřepu i Mrtvého tahu. Na obrázku nacvičujeme pohybový vzor Good Morning a také se soustředění upíná na zachování neutrální pozice páteře.
I korektivní drily měly pevně dané místo v rozvrhu. Na obrázku “hledáme” optimální hloubku a šíři dřepovacího postoje.
Úvod sobotního odpoledne patřil “Swingům” z důvodu oslav narozenin jednoho z účastníků. Mj. jsme také swingovali za pozdní příchod nebo vyzvánění mobilního telefonu 🙂
Po Swingovacím rozehřátí (po vydatném obědu se nejeden cítil “opravdu výborně”) došlo na problematiku Benchpressu.
Kolik dáš na Benchpress? Snad nejčastější otázka směřující k porovnání síly a zvýšení si ega před kamarády. Zde to až tak o výkonech nebylo. Mnohem více se řešil “set-up” nastavení pozice celého těla. Práce břicha (na obrázku testujeme v praxi) a oblouk v hrudní páteři jsou klíčové pro eliminaci zranění.
Každý den jsme se mimo cvičení věnovali i Programmingu. Opět je ale hodně práce předem mnou. Nebylo možné, aby se na řadu dostaly všechny typy plánů, které manuál obsahuje.
Na neděli nám zůstal “poslední” cvik – Mrtvý tah v provedení Sumo i v Konvenční variantě. Celé dopoledne pečlivého nacvičování a rozborům jednotlivých částí vyčerpaly skoro všechny účastníky včetně mě.
Mé hodnocení
Tři dny nabité informacemi, zábavou a vzájemným učením byly jednoznačně správným krokem vpřed. Posum, který jsem zaznamel během certifikace byl velmi pozitivní. Teď už nezbývá nic jiného, než vše naučené předávat a šířit dál.
Několik fotek ze závěrečných focení
S Doc. Hartlem – Chief SFL, Master SFG
S Granwilem – neuvěřitelně silný “týpek” (tam kde všichni končili on se rozehřívál – bezesrandy)
S Pavlem Mackem a parťákem Jirkou – Díky za organizaci a jištění u cvičení 🙂
Kompletní instruktorský tým
Zdroje fotografií
Jana Korolová Photography
Strongfirst.cz