Obrázkový průvodce vybraných testů
Diagnostika patří od samého začátku do mé úzké specializace. Byla i jednou z oblastí, které jsem od počátků věnoval opravdu velkou pozornost. V průběhu let jsem celý systém testování “dotáhl” do komplexního pojetí a můžu říct, že nyní nabízím všestranně-komplexní testování nejen pohybu ale i síly, mobility, stability, dýchání, chodidla a dalších článků pohybového aparátu.
Systém testování na sebe logicky navazuje, kdy od vstupního dotazníků a lékařské dokumentace postupuji s klienty blíže k jádru problému pomocí cíleně navrzěných testů. Diagnostika je tak pro každého jedince “unikátní”, protože sleduji místo, kde se vyskytne omezení nebo problém a to pak následně podrobíme užšímu testovávní. Stává se tak, že i když jsou diagnostikovanými klienty kamarádi, kteří se znají, každy podstupuje jiné doplňové testování dle aktuálních potřeb.

Mobilita je zásadní pro náš bezbolestný pohyb a plný (fyziologický rozsah pohybu). Bez mobility nikdy nebudeme schopni budovat patřičnou stabilitu a výkonnost tomu bude taktéž odpovídat. Hrudní mobilita je klíčová pro tlakové cviky, ale i klasický zadní dřep s velkou činkou potřebuje “přispůsobivý” hludník. Osobně rád testuji unilaterální tedy jednostrannou mobilitu, protože každá polovina těla bývá jiná z různých důvodů (jednostranné přetěžování, dominantní končetina apod.). Kompenzační protokol tak mnohdy obsahuje část na jednostranné dysbalance.
Mobilita ramen je velké a diskutované téma v mnoha ohledech. Ramenní kloub používáme při každém pohybu horní poloviny těla nejen u cvičení, ale hlavně v obecných pohybech. Spojitost s lopatkou nesmí zůstat opomíjena a pokud je někde “mezi” problém či omezení, funkčnost celého spojení nebude nikterak dobrá. Komplikace v podobě impingement syndromu, adhezivní kapsulitidy nebo jiných bolestí činí pohyb omezeným.
Vyšetření dechového stereotypu (vybrané pozice)
je velké téma a oprávněně by měl být první věcí, kterou bychom se meli zabývat, pokud je tělo “porouchané”. Dýcháním si můžeme hodně pomoci nebo také uškodit. Drtivé procento populace nevyužívá dechový potenciál a například nádech nosem je obtížný úkol. Testování dechové funkce a dechového vzoru je důležité pro nastavení pozdějšího nápravného protokolu. Během vyšetření provádím nejen brániční test a test nitrobřišního tlaku, ale také testování v náročnějších pozicích, kde se mnohdy na povrch dostane víc, než v těch základních.
Například méně známý je test “prodechnutí” až do oblasti třísel. “Core” není jen o dýchání do břicha, ale v ideálním případě musí být citelné “nafouknutí” právě až ve tříslech. Jedině tak, zajistíme kompletní stabilizaci a vyhneme se bolestivých tříslům a problémům s adduktory. Test bývá zpravidla obtížný a mákokterý klient si dokáže poradit.
Testovací protokoly a výstup z testování
V současnosti se testování skládá z 5 částí:
- Vstupní dotazník
- FMS screening
- Diagnostika pohybového aparátu
- DNS diagnostika
- Vyšetření chodidla
Testování je zaznaménáváno do originálních dokumentů přímo určených pro testování (FMS, DNS a Barefoot Screening jsou oprávněni dělat pouze certifikovaní specialisté). Výsledky obdrží klient ihned po skončení testování a nápravnou strategii zpracovávám zpravidla do jednoho týdne. Závěrem si troufám tvrdit, že můj přístup k testování spadá na území Česka mezi ty nejlepší s neustálým vývojem a bohatými zahraničnímu zkušenostmi.
Závěr
Na úplný závěr chci dodat, že vstupní testování by se nemělo podceňovat. Tak jako děláte rozřazovací testy do jazykových skupin, byste měli podstopit testy pohybové a být tak upozorněni na to, kam a do jaké pohybové skupiny spadáte. Ušetříte si tím spoustu problémů a trénování stylem “pokus – omyl”.