“Cesta k získání certifikace SFL (Strong First Lifter)“
Úvodní slovo autora
Svět moderního fitness průmyslu dle mého názoru neustále prahne po něčem novém. Pořád se hledají cesty a způsoby jak udělat běžné cvičení více „funkční“. Pojem „funkční“ je dnes opravdový fenomén. Co není „funkční“ jako by neexistovalo. Ve fitness to platí trojnásob. Bohužel se však úplně opomíjí zdravotní stránka cvičení. Což je dost smutné a mnohdy to mívá fatální následky. Paradoxem „funkčních“ cvičení je také to, že se vyskytuje stále více těch, co mají nějaká zdravotní omezení vyplývající z onoho „funkčního“ tréninku. Samozřejmě nesmím opomenout ani sedavý způsob života – opravdu prosedíme téměř celý den a „vražedná“ kombinace je na světě. Toto jsou fakta vyplývající z mé praxe osobního trenéra/maséra. Klienti si často stěžují právě na cvičení oněch „funkčních“ cviků, které jim tak akorát přinesou pocit vyčerpání a krátkodobého dojmu zlepšení. Po čase něco ale rozbolí a problém je tak na světě. Kdyby stále někdo nechápal o jakých „funkčních“ cvicích mluvím – uvádím raději příklad:
Na pranýř si vezmu oblíbený cvik Dřep na BOSU také praktikován s Aquahitem na zádech. Krásný „funkční cvik“ jež zapojí celé tělo a cvičenci přinese blahodárné účinky na jeho kondici, zdraví a především také ego, které si potřebuje zvyšovat před kamarády. A teď vážně! Proti BOSU obecně nic nenamítám – musí však být cíleně použito za konkrétním účelem. Pak má v tréninku své místo. Aquahit taktéž, i když si spíše myslím, že využívat jej je zbytečné. Problém je v tom, že jakmile se tyto dvě pomůcky kombinují NEVHODNĚ dohromady, vzniká riziko zranění a v žádném případě nedojde ke zlepšení.
Proč? Protože většina běžné cvičící populace nezvládá své vlastní tělo ve cvicích jako je dřep, klik, shyb a další elementární cviky. Mají různá omezení, o kterých mnohdy ani neví – jak by také mohli, když mnozí trenéři nedělají vstupní testy, diagnostiku pohybu a pohybového aparátu. Z toho vyplývá následující: Pokud nezvládnete vlastní tělo, nemá smysl si na sebe nakládat výdobytky moderní doby a myslet si, že pro sebe děláte to nejlepší, co můžete – NEDĚLÁTE! Dříve nebo později vám to dojde a možná mi poděkujete za kritický přístup. Jinak to bohužel nejde. Ale nebojte se, umím dávat i praktické rady, o kterých Blog bude.
Zpět k tomu, co jsem nakousl v úvodu článku.
Málokdo ale doopravdy ví, co „funkční“ trénink je. Téma „funkčního“ cvičení je však na samostatný článek a sáhodlouhou nekončící debatu, kde by ve výsledku měl do jisté míry pravdu každý. Během následujících týdnů a příspěvků vám ukážu, jak si představuju „funkční“ trénink já. Po čas celé přípravy budu využívat hlavně základní „funkční“ cviky s velkou činkou, kettlebell a sem tam pouze s vlastní váhou, různými typy expandérů a automasážními pomůckami. Nečekejte tedy žádné hopsání na trampolínkách, ale opravdové cviky, které mají reálnou přenositelnost a využitelnost ve všech sportech a každodenních aktivitách. Jednoznačně také vedou k lepšímu zdraví a odstranění problémů s pohybovým aparátem. Holt zázračná pilulka vás příčiny bolestí zad nezbaví – bude potřeba něco dělat a to především z vaší strany.
Závěrem úvodního příspěvku si troufám tvrdit, že pro ty, kteří budou pravidelné příspěvky číst, tak informace v nich obsažené budou pro mnohé nové a přelomové. Pevně věřím, že také prakticky aplikovatelné.
V dalším pokračování představím SFL Barbell certifikaci, ať konečně víte do čeho se to pouštím.
Zdroje použitých pramenů a literatury:
Obrázek: http://www.strongfirst.cz/wp-content/uploads/2016/01/strongfirst-sfl-barbell-certifikace.jpg